A farkas egykor elg nagy terleten elfordult, a trpusok kivtelvel brhol, m a kmletlen irtsnak s az lhely cskkensnek ksznheten egyedszmuk s elterjedsi terletk is jelentsen lecskkent. szak-Amerika, s Eurzsia szaki rsznek meghatroz cscsragadozja, de elfordulnak Kzp-Amerikban, szak-Afrikban s Dl-zsiban is. A vadszatnak ksznheten mra csak szigetszeren elszigetelt csoportok maradtak fenn.
Eurpa nyugati rszrl teljesen eltnt. Kisebb populcik lnek Skandinviban, Kelet-Eurpban, Olaszorszgban, az Ibriai-flszigeten s a Krptokban. Az llomny eurpai nagysga kevesebb, mint 25 000 pldny, ltszma az utbbi idkben nvekedsnek indult. Szerencsre ma mr a legtbb lhelyn vdettnek nyilvntottk. Tbb alfaja is a Nemzetkzi Termszetvdelmi Szvetsg vrs listjn szerepel.
A farkast Magyarorszgon vdett nyilvntottk 1993-ban, majd 2001-ben a fokozottan vdett kategriba kerlt, eszmei rtke 250 000 Ft. Haznkban a XIX. Szzad vgre jelentsen megcsappant az llomny, az orszg nagy rszn ki is irtottk. Az 1980-as vekben kezdett jra visszateleplni a szomszdos orszgokbl. Szrvnyosan elfordult a Dunntl s a Duna-Tisza kze dli rszn, valamint az szaki-kzphegysg Mtrtl keletre es terletn s Szabolcs-Szatmr-Bereg megyben.
Napjainkban fleg szakkelet-Magyarorszgon vannak gyakoribb elfordulsok. A Zemplni-hegysgben s Aggteleken valsznleg stabil, szaporod populcik lnek. Ezek a pldnyok Szlovkibl vndoroltak t. Szrvnyosan elfordul az szaki-kzphegysgben, a Bkkben is. A Duna-Tisza kze dli rszn Szlovnia terletrl bevndorl egyedek telepedtek meg. Hazai llomnya a felmrsek szerint 15-25 egyedre tehet, de a szaport csaldok szma maximum 2-5 kz tehet, a szaporulat nagysga nem ismert.
|