Az ember már ősidők óta retteg és gyűlöli a farkasokat. A legtöbb mesében és hollywood-i filmben a farkas gonosz, kegyetlen és vérengző gyilkos. Az ősi gyűlölettől vezényelve az ember szinte teljesen kiirtotta, de a farkas a makacs élni akarásával nem adja meg magát, és harcol a fennmaradásért. Sok rémhírről hallunk, amik arról szólnak, hogy farkasok emberre támadtak. Az igazság az, hogy egy egészséges farkas normál körülmények között, ha módjában áll,kerüli az emberrel való találkozást. A háziállatokra tényleges veszélyt jelentenek, mivel könnyen megszerezhető prédát kínálnak. A jószágok pusztítása is tovább növeli az emberek ellenszenvét a farkasok iránt. Gyakran a kóbor kutyák által megölt haszonállatokat is a farkasok számlájára írják. Erős kerítések építésével, pásztorkutyák tartásával és figyelmesebb őrzéssel meg lehetne akadályozni a háziállatok tizedelését.
Bár ma már védetté nyilvánították őket, illegálisan még mindig folytatódik a farkasvadászat világszerte. A gazdák féltik az állataikat, ezért csapdákkal és mérgekkel még a mai napig tart a farkasok pusztítása. A kihelyezett csapdákba viszont nem csak a farkasok lépnek bele, hanem sok más veszélyeztetett nagy testű ragadozó is, mint például a medve a hiúz vagy a puma. A farkasoknak szánt méreg szintén több más ragadozót is elpusztít.
A farkas – rossz hírneve ellenére – nagyon fontos szerepet tölt be a természet egyensúlyában. Részt vesz a természetes szelekcióban. A beteg, sérült, vagy legyengült növényevők kiiktatásával hozzájárulnak ahhoz, hogy csak a legéleterősebb gének öröklődjenek tovább, így segítenek megőrizni a populációk egészségét. Ha eltűnnek a farkasok, felborul az egyensúly, aminek negatív következményei lehetnek. Ragadozók hiányában a zsákmányállatok elszaporodnak. A nagyobb számú populációt az élőhely nem képes eltartani, táplálék hiányában a növényevők száma is csökkenni kezd. A szelekció hiánya miatt a populáció génállományának romlásához vezet. A farkasoknak – és más ragadozóknak is – tehát fontos szerepük van az egyensúly fenntartása érdekében.
|