A farkas az egyik legalkalmazkodkpesebb ragadoz. letmdjt legfkppen a krnyezete adottsgaihoz igaztja. ltalban rendkvl jl szocializlt falkban l. A falkban az egyedek szoros egysget alkotnak, de emellett megrzik az egynisgket is. A falka tagjai rendszerint rokoni kapcsolatban llnak egymssal, az alfa pr s az utdaik alkotjk. Tpllkukat kzsen szerzik meg, gy lehetsgk van nagyobb prdk elejtsre is. A csoport ltszma a terlet nagysgtl, s a rendelkezsre ll tpllktl fggen 2-36 lehet, de ltalban csak 5-9 tagbl ll.
A falkban szigor hierarchia uralkodik. A rangltra cscsn az alfa hm s prja foglal helyet. Ha a vezrrel valami trtnik, akkor a rangban utna kvetkez egyed foglalja el a helyt.
A farkasok terlettart llatok. A terletk a falka ltszmtl fggen 100-300 km2. A territorium hatrait nem ellenrzik rendszeresen, a hatrokat a szomszdos falkk klcsnsen elismerik. Tavasszal s nyron, a klykk felnvekedsig egy kisebb, terleten mozognak, sszel s tlen azonban hatalmas tvolsgokat is bejrhatnak tpllk utn kutatva. Ilyenkor akr 200 km-t is megtehetnek egyetlen jszaka alatt. A terleten mindig van egy ellshez hasznlt vacok, s tbb, gyakran hasznlt tvonal s tallkozpont. A dominns egyedek az tvonalakat s a terletk hatrt megjellik a vizeletkkel, s a talpukon tallhat illatmirigyekkel. ltalban 250 m-enknt van egy-egy szagjel, terlethatr s elgazsok kzelben ennl jval srbben. A szegjelekbl a farkasok egy „trkpet” lltanak ssze a fejkben, gy kpesek az tvonalak levgsra, rvidtsre, ha ppen erre szksgk van. A terletket hevesen vdik a betolakodktl. Az sszecsapsok olykor tragikusan is vgzdhetnek. A territoriumok hatrain egy kb. 1 km-es svban tallhat a hatrzna, amit a szomszdos falkk kzsen hasznlnak, valamint a magnyos pldnyok is ezen a terleten portyznak.
|