A hmek nagyobb termetek, testtmegk 15-80 kg, a nstnyek valamivel kisebbek, tmegk 12-55 kg lehet. A legkisebbek az Arab-flszigeten lnek, a legnagyobbak az szak-Amerikban l farkasok.
Testhosszuk 100-160 cm, a farok hossza 30-50 cm, marmagassg 90 cm. A szrzet szne az lhelytl fggen a fehrtl a feketig vltozhat. Eurpban leggyakrabban szrksbarna sznek.
A talpn s a farok alatti terleten illatmirigyek tallhatk, amik a terlet megjellsre szolglnak.
A farkas rzkszervei rendkvl kifinomultak. Megfelel szlirny mellett akr 2-2,5 km-rl is megrzi a prda szagt. A tbbi farkas vltst tbb km-rl is kpes meghallani. Ltsuknak klnsen a mozgsrzkel funkcija kivl.
Izomzata a zskmny ldzshez alkalmazkodott. Sebessge rvid tvon elrheti a 60-70 km/h-t, s ekzben akr 4-5 m-es ugrsokra is kpes lehet. Prdjt hosszabb tvon keresztl is brja ldzni, akr 15-20 percig is, m egy ilyen kimert hajsza utn hosszabb pihensre van szksge.
lettartama tlagosan 13 v, fogsgban ennl tbb lehet, elrheti akr a 15 vet is. A vadon l farkasok rendszerint nem rik el ezt a magas letkort, aminek legfkppen a vadszat, valamint a rivalizl egyedek kztti harc az oka.
A farkas agytrfogata 150-170 cm3. rtelmi kpessgei kiemelked, mltn nevezhetjk a legintelligensebb ragadoznak.
|