A farkaspárok kapcsolata egy életre szól, a felek erősen kötődnek egymáshoz. A farkasokra monogámia jellemző. Ha valamelyik alfa-egyed elpusztul, akkor a rangsorban utána következő veszi át a szerepét.
Csak az alfa pár párosodik és hoz világra utódokat. A kölykök nevelésében, védelmében és felügyelésében a falka minden tagja részt vesz. A szaporodási időszak január és április között van, az északi farkasoké később kezdődik, mint a délebben élőké. A párzás után a nőstény odút ás, amelynek a bejárata először lejt, majd emelkedik, a vízbefolyás gátlására. A vemhességi idő 63 nap. A nőstény átlagosan 7 kölyköt hoz világra, de előfordulhat ennél nagyobb számú alom is. Az utódok süketen és vakon jönnek a világra, a szemük csak 10-15 nap után nyílik ki. 7-9 hétig szopnak, majd fokozatosan átállnak a szilárd táplálék fogyasztására. A falka minden tagja táplálja a kölyköket, a gyomrukban előemésztett húst öklendeznek vissza nekik. A rengeteg gondoskodás ellenére sajnos a halálozási arány igen magas a fiatalok körében. Az odút 8-10 hetes korukban hagyják el. A játékaik során elsajátítják a falkában való viselkedés alapjait, és kialakítják a saját hierarchiájukat is. Kb. 10 hónapos korukban kezdenek el a csapattal együtt vadászni.
A nőstények 2 évesen, a hímek 3 évesen válnak ivaréretté. Többnyire elhagyják a falkát, és megpróbálnak egy másikhoz csatlakozni, esetleg egy újat alakítani.
|