Vrfarkas |
|
|
Taln az egyik legrgibb, s legismertebb farkasokrl szl legenda a farkasemberekrl, vagy vrfarkasokrl szl. A vilg brmelyik pontjn tallhatunk rluk szl rsokat. A filmek gyakran felkapott tmja, tipikus pldja a farkasok kegyetlen gyilkosknt val belltsa.
A farkasember egy olyan ember, aki valamilyen toktl sjtva holdtltekor elveszti emberi mivoltt, s vrengz szrnyetegg – farkass – vlik. A legelterjedtebb nzet szerint valaki akkor vlik vrfarkass, ha egy vfarkas megharapja.
A germn mitolgiban bizonyos emberek kpesek valamilyen llat alakjt felvenni. Kzlk csak egy vltozik farkass, emberekre s nyjakra tmad, s sztmarcangol mindenkit. Az tvltozs tbbnyire szndkos, de a szlvok szerint pldul varzsls kvetkezmnyekppen is vgbe mehet. A legenda szerint Sinfitli s Sigmund vndortjuk kzben tallkoztak kt emberrel, akik egy fa alatt aludtak. A fa gain kt farkasbunda lgott. Kvncsisgbl belebjtak a farkasbrbe, s azonnal farkasknt kezdtek viselkedni. A germn hit szerint a farkasember 10 naponknt visszanyeri emberi alakjt, hogy pihenhessen. Tz nap elteltvel Sinfitli s Sigmund is megvltak a farkasbrtl, s ekkor elgettk.
A magyar nphitben a farkasember szlv, germn, s rszben romn eredet hiedelemalak. A XIX.-XX. szzadi feljegyzsek szerint a psztorok kzl nhnyan kpesek voltak nszntukbl farkass vltozni. Ezek a hiedelmek fknt a Dunntlon ltek, s klnbz nven emlegettk, mint pldul: szakllas farkas, farkaskoldus, kldtt farkas, kldtt rdg. Az talakuls kpessge mr csecsemkorban elnyerhet, pldul ha a bba rosszindulat, vagy vigyzatlan. Ha az jszlttet egy nyrfaabroncson hromszor keresztlbjtatja, akkor a gyermekbl htves korban csordsfarkas lesz, s a htralev lett farkasknt li, majd kedve szerint vltoztathatja az ember vagy farkasalakjt. Az tvltozs kpessge felnttkorban gy szerezhet meg, ha az illet hromszor vagy htszer tbjik egy nyrfaabroncson egy vadrzsatske segtsgvel. A farkasknt szerzett srlsek emberalakban is lthatak, ezrt a mondk tbbsge a sebhelyek alapjn trtn leleplezsekrl szlnak.
A magyar mondkban csak ritkn lelhet fel a periodikus farkass vltozs. Egyes lejegyzsek szerint az tvltozs ideje napfordulra, hsvtra, vagy telihold idejre esik. A Nap-s Holdfogyatkozst is a farkasemberek szmljra rtk, „holdrabl”-nak vagy „naprabl”-nak neveztk ket.
Magyarorszgon a XVII.-XVIII. szzadban a boszorknyperek mellett farkasember-perek is zajlottak.
Farkasemberekrl szl feljegyzsek:
- Hrodotosz szerint i.e. IV.-V. szzadban a Fekete-tenger partjn l slakk vente nhny napra farkass vltoztak, s brmikor vissza tudtak vltozni, ha kedvk tartotta.
- Ovidius (i.e. 43 – i.sz. 18) a „Metamorphoses” cm elbeszl kltemnyben egy olyan alakvltozsrl szmolt be, amely egy bn megtorlsaknt trtnt. A kltemnyben emltst tesz egy legendrl, amelyben rejtlyes alakvltozsok szerepelnek a teremts idejtl egszen Julius Caesar korig.
- i.sz. utn az I. szzadban id. Plinius r valsgos lnyekknt rja le a farkasembereket.
- 1973. Gilles Garnier. Egy erdei remete, Gilbert, otthonrl elkborolt gyerekeket falt fel. A szemtank lltsa szerint Gilbert ilyenkor farkas alakot lt. Miutn elfogtk, beismerte, hogy farkasember, ezrt 1793. janurjban elgettk.
(Forrs: Wikipdia)


|
Romulus s Rmus |
|
|
A rmai mitolgia szerint Rma alaptja s els kirlya Romulus volt. s ikertestvre, Rmus Mars hbor isten s Rhea Silvia Vesta szz fiai voltak.
A testvrek szletse eltt apjuk, Numitor s fivre Amulius nagyapjuk halla utn megszereztk Alba Longa trnjt. Az elsszltt jogn Numitor uralkodott, m Amulius letasztotta t a trnrl, viszont attl tartott, hogy testvre lnye, Rhea Silvia gyermeket szl, s ignyt tartana a trnra, ezrt arra knyszertette a lnyt, hogy Vesta-szz legyen s ne lehessen gyereke.
Egyik jjel azonban Mars isten eljtt Rhehoz a Vesta templomba. A lny ikreket szlt, akiket Romulusnak s Rmusnak nevezett el. Mikor Amulius tudomst szerzett rluk, Rhet brtnbe zratta, az ikreket pedig meg akarta letni. Az egyik szolgja kosrba tette a kt csecsemt, s a Tiberis foly partjn hagyta ket. A foly megradt, s elsodorta a kosarat.
Az ikreket egy nstnyfarkas tallta meg s tpllta ket. Ksbb egy Faustulus nev juhsz tallt rjuk, hazavitte ket, s felesgvel, Acca Larentia-val sajtjukknt neveltk ket.
A testvrek ksbb megptettk Rmt, majd Romulus meglte Rmust. A vrosnak szksge volt nkre, ezrt a szomszdaikat, a szabinokat meghvtk nnepelni, ekzben elraboltk a lnyaikat. Emiatt hbor trt ki, vgl azonban a szabin nk killtak rmai frjeik mellett, gy a szabinok npe csatlakozott a rmaiakhoz.
(Forrs: Wikipdia)

Forrs: http://img2.allposters.com/images/MEPOD/10006297.jpg

Forrs:http://3.bp.blogspot.com/_3GeLPlID5vs/SZESiFoLZuI/AAAAAAAAATU/9nVzLKAvbt4/s400/Romolo_e_remo.jpg
|
Csords farkas |
|
|
A magyar hitvilg szerint csordsfarkas az olyan psztor (vagy esetleg brki ms), aki kpes sajt akaratbl, vagy valamilyen vletlen folyamn farkass vltozni. A csordsfarkasok ltalban valamilyen kzssggel szembenll lnyek, pldul falukzssgbl kirekesztett kuruzsl, ms nyjt meglop szegnypsztor, lopson rajtakapott psztor, ellenszenves fldesr vagy idegen nemzetisg ember. A klnsen vrengz farkasokat is gyakran farkasalakot lttt embernek hittk.
Az talakuls kpessge mr csecsemkorban elnyerhet, pl. a bba vigyzatlansga vagy rosszindulata kvetkeztben: ha a bba az jszlttet nyrfaabroncson hromszor keresztlbjtatja, abbl htves korban csordsfarkas lesz, kedve szerint ltve farkas- vagy emberalakot. Msok felnttkorban szerzik meg a kpessget. A farkass vltozs s visszavltozs ltalban hasonl mdon trtnik; pl. ugyanazon a nyrfaabroncson kell hromszor vagy htszer tbjni. Flig llati, flig emberi formj is lehet. A hiedelem szerint a csordsfarkast bizonyos tulajdonsgok megklnbztetik az igazi farkastl, ilyen pldul, hogy a hasa fell van, a hta meg alul. A farkass vltozst gy lehet megakadlyozni, hogy ember alakban hromszor keresztet getnek tzes vassal az illet htra. A hiedelemmondk nagyrszt a csordsfarkasok lebuktatsrl szlnak, ilyen pldul, hogy a farkasalakban szerzett srls az emberi formban is megmarad, vagy hogy az tvltozott farkason rajta maradt az emberi derkv.
Egyb hiedelmek pldul, hogy a csordsfarkas a felesgvel egytt vltozik farkass vagy a terhes asszony gyermekt farkasalakban szli meg.
Forrs: http://mek.niif.hu/02100/02115/html/1-1414.html
|
Fenrir a szrnyfarkas |
|
|
A mtosz egy szrny farkasrl szl. Fenrir Loki tzisten s Angraboda risn legidsebb fia.
„…A harmadik gyermeket, Fenrirt az istenek magukhoz vettk s felneveltk. Csak Tyr istennek volt annyi btorsga, hogy a vadllathoz kzeledjk s megetesse. Amikor az istenek lttk, hogy naprl napra nvekedik, s n az ereje is, cselt eszeltek ki. Nagyon ers bklyt ksztettek, s azt ajnlottk a farkasnak, tegyen prbt, vajon kpes-e eltpni ezt a bklyt. A farkas knny feladatnak tallta, hagyta, hogy megktzzk, aztn nekirugaszkodott, s egykettre kiszabadtotta magt.
Ekkor az istenek j bklyt ksztettek, ktszer olyan erset, s gy szltak a farkashoz:
- Ha ezt is szttped, az egsz vilgon meslnek majd roppant erdrl.
A farkas tanakodott magban, a bkly ugyan ersnek ltszott, de az ereje is egyre nvekedett. Engedte ht, hogy jra megktzzk, aztn neki rugaszkodott, s egy-kett: megint szabad volt.
jra sszeltek az istenek, s azon tanakodtak, hogyan szabadulhatnak meg a fenevadtl. Odin titokban kveteket kldtt a fekete trpkhez, s megbzta ket, hogy j bklyt ksztsenek. Hat dologbl kszlt ez: a macska lbdobogsbl, az asszonyok szakllbl, a hegy gykerbl, a halak leheletbl, a madarak nylbl s a medve inbl.
A bklyt a trpk olyan puhra s olyan simra ksztettk, mintha csak selyembl lett volna. Az istenek ksznetet mondtak a trpknek, s a farkassal egytt egy tvoli szigetre eveztek. Itt megmutattk neki az j bklyt, s azt mondtk, ugyanolyan vastag, mint a rgi volt, csak valamivel ersebb.
A farkas a fejt vakarta s gy szlt:
- Ht bizony ez a bkly elg vkonynak ltszik, s ha ilyen vkony ktelket szaktok szt, abbl nem hrul rm sok dicssg. Ha azonban csellel kszlt, akkor nem engedem vele magamat megktzni.
Az istenek erre azt feleltk, hogy ha az elbbi, vasbl kszlt bklyt knnyen sztszaggatta, a selyembklytl kr visszariadnia. Ravaszul ezt is hozzfztk:
- Ha pedig ezt a selyembklyt sem tudod sztszaktani, akkor igazn nem vagy olyan ers, mint hittk, akkor ht nincs mitl flnnk tled, s rgtn szabadon engednk.
A farkasnak nem tetszett a dolog, de nem akart gyvnak ltszani. Ezrt azt kvetelte, tegye valamelyik isten zlogul a kezt a nyitott llkapcsai kz, s ha megcsaljk, a kz az v.
Az istenek egymsra nztek, mert erre az jabb akadlyra nem szmtottak. Vgl Tyr isten nekifohszkodott, s jobbjt a farkas szjba tette. A farkas pedig engedte magt megktzni, s azutn nekikezdett, hogy szttpje a ktelket, de minl jobban erlkdtt, annl ersebb s kemnyebb lett a bkly. Mindenki jt kacagott, csak Tyr nem, mert a keze a farkas szjban volt. Csakhogy a farkas erlkds kzben tgra nyitotta a szjt, s ekkor az isten gyorsan kihzta a jobbjt.”
(Forrs: Dmtr Tekla – Germn, kelta regk s mondk 1965)
Fenrir ksbb bosszbl leharapta a hadisten kezt. A farkast egy sziklhoz ktztk, a szjt pedig egy karddal kipeckeltk, hogy ne tudjon harapni.
A Ragnarok idejn a farkas eltpte a lncait, s csatlakozott az risokhoz az istenek elleni csatban. Hatalmas szjval elnyelte a fldet s az eget, majd lenyelte Odint. Odin fia, Vidar ezrt bosszbl meglte a szrnyfarkast.

Forrs: http://www.elfwood.com/art/b/i/bickei/fenrir2.jpg

Fenrir (Forrs: http://media.photobucket.com/image/fenrir/yomihades/fenrir.jpg)
|
Egyiptomi mitolgia |
|
|
Anubisz az egyiptomi hitvilgban az alvilg fistene, a holtak oltalmazja, vezeti a halottak lelkt a tlvilg birodalmba. Ksbb a holttestek bebalzsamozja. Pontosan nem lehet tudni, hogy az egyiptomiak saklra, vagy vadkutyra gondoltak, amikor Anubiszt brzoltk. Legtbbszr fekv sakl (vagy vadkutya), illetve saklfej ember alakjban jelentettk meg.
Az egyiptomi hitvilg szerint az ember halla utn a Holtak termbe kerl. Az elhunyt tlvilgi megtlsnl Anubisz brknt volt jelen, ezrt gyakran az istenek brljnak is neveztk. A sakl hieroglif jele is brt jelent. Itt Anubisz a halott szvt egy mrlegre helyezi, a mrleg msik serpenyjbe pedig Maat-nak, az igazsg istennek tollt teszi. Ha a szv nehezebbnek bizonyul, mint a toll, akkor egy dmon felfalja a szvet.
Anubisz kultusza egy vrosban keletkezett Kaszban (grgl Knopolisz, „Kutyavrost” jelent). Az Anubisz-kultusz igen hamar elterjedt Egyiptomban. A Piramisszvegek szerint Anubisz eredetileg R napisten 4. fia volt, de ksbb ez a nzet megvltozott. Plutarkhosz szerint Ozirisz s Nepthsz (Nebethut) fia, akit anyja egy mocsrban rejtett el, hogy megvdje Szth haragjtl. A gyermeket zisz tallta meg s nevelte fl. Amikor Ozirisz elhagyta Egyiptomot, hogy az egsz vilgon elterjessze a tantst, Anubisz volt a ksrje. Miutn Szth meglte Oziriszt, Anubisz szervezte meg apja temetst. Testt szvettel tekerte be, gy megalkotta az els mmit. Ezrt tekintettk Anubiszt a temetsi szertartsok teremtjnek. Thottal egytt rszt vett Ozirisz tlethozatalban.
Az Ozirisz-kultusz kialakulsval Anubisz feladatai fokozatosan thrultak Oziriszre, lett az alvilg fistene.
Anubisz nevvel gyakran tallkozunk a halotti irodalomban. volt a balzsamozsnak s a mumifiklsnak az isteni vdnke, st nhny rbzols szerint maga vgezte a balzsamozst. Azt tartottk rla, hogy ha rtette a kezt a mmira, akkor varzserejvel boldog llapotba, lelki vilgossgba juttatta a halottat, ez ltal j letre kelt. A srkamrban a halott krl az elhunyt bels szerveit kanpuszednyekbe helyezte, s mindegyiket egy Hrusz-finak adta megrzsre.
Anubisz szoros kapcsolatban llt a thbai nekropolisszal is, amelynek a pecstjn kilenc fogoly felett lv saklknt brzoltk.
(Forrs: Wikipdia)

Temetsi szertarts (Forrs: http://historylink101.net/images/anubis.jpg)

Tlvilgi megtls (Forrs: http://www.uncp.edu/home/rwb/anubis_judgment.jpg)
|
|